Kamień otoczak to materiał naturalny powstający na skutek długotrwałego działania wody na skały. Są to kamienie o zaokrąglonym kształcie i gładkiej powierzchni, które na rynku dostępne są w różnych rozmiarach i kolorach do wyboru. Cechuje je duża trwałość i uniwersalność. Stanowią doskonały wybór do niejednego ogrodu. Co przemawia za ich zakupem?
Kamień otoczak – jakie ma zalety?
Kamień otoczak ma całkiem sporo zalet i dlatego trudno jest dziwić się jego popularności. Przede wszystkim prezentuje się bardzo efektownie i sprawdza się w każdym ogrodzie. Do wyboru są różne warianty kolorystyczne np. białe, szare czy czarne. Pozwala to na tworzenie bardzo ciekawych aranżacji zewnętrznych.
Poza tym wszystkie kamienie, także otoczaki, cechuje duża trwałość, odporność na uszkodzenia mechaniczne i różne warunki atmosferyczne. Wraz z upływem czasu nie tracą one swojej pierwotnej kolorystyki i nie zmieniają swojego kształtu. Trzeba je więc uznać za inwestycję długoterminową.
Nie można też zapominać o tym, że kamień otoczak jest bardzo łatwy w pielęgnacji, a w zasadzie nie potrzebuje żadnej specjalnej konserwacji. Od czasu do czasu można go jedynie przepłukać wodą i gotowe. Na końcu warto też wspomnieć o uniwersalności tego typu kamieni. Doskonale sprawdzają się umieszczone w wielu miejscach – na rabatach, jako materiał na ścieżki czy w postaci dekoracji oczek wodnych.
Kamień otoczak i jego zastosowanie praktyczne
Wiadomo, że kamienie otoczaki mają wiele zastosowań. Sposobów na ich praktyczne wykorzystanie jest całkiem sporo.
- Alejki i ścieżki ogrodowe – to idealna nawierzchnia na ścieżki. Otoczaki można w tym przypadku połączyć z innymi kamieniami.
- Oczka wodne – trudno o lepszy materiał do obramowywania oczek wodnych. Kamienie te mają gładką powierzchnię i w wodzie sprawdzają się doskonale.
- Klomby i rabaty kwiatowe – kamienie otoczaki wykorzystać z powodzeniem można do oddzielenia kwiatów od trawnika i wyznaczenia w ogrodzie stref.
- Dekoracja tarasów – otoczakami można też otoczyć swój taras, co jest ciekawą alternatywą dla klasycznych płyt tarasowych.
- Wypełnienie donic – kamienie otoczaki są też często stosowane do wypełniania donic i innego rodzaju pojemników z roślinami. Pełnią tutaj funkcję nie tylko estetyczną, ale i praktyczną. Pomagają regulować wilgotność gleby i utrudniają rozwój chwastom.
Okazuje się, że kamień otoczak to materiał uniwersalny, który świetnie sprawdzi się naprawdę w każdym ogrodzie.