Dbanie o zęby jest kluczowe nie tylko dla utrzymania pięknego uśmiechu, ale również dla zdrowia całego organizmu. Regularne szczotkowanie, nitkowanie, dbanie o dietę oraz regularne wizyty u dentysty są podstawą skutecznej profilaktyki i zapobiegania problemom z zębami. Niestety, czasami przez różne okoliczności jesteśmy zmuszeni usunąć zęby, jednak nie musi to oznaczać stałych braków w uzębieniu! Z pomocą przychodzą implanty stomatologiczne. Ile kosztuje implant zęba? Odpowiadamy poniżej!
- Implanty zębów – podstawowe informacje
- Wskazania i przeciwwskazania do wszczepienia implantów
- Ile kosztują implanty zębowe?
- Dbanie o zęby jest kluczowe!
Kompleksowe leczenie implantologiczne jest sposobem na przywrócenie uzębieniu dawnego blasku.
Implanty zębów – podstawowe informacje
Leczenie implantologiczne polega na tym, że po każdym etapie zabiegu (usunięciu zęba, regeneracji kości, dokonaniu wszczepienia implantu wewnątrzkostnego) następuje przerwa czasowa umożliwiająca zagojenie i regenerację tkanek. Implant jest osadzany w kości bez korony. Zobacz na przykładzie naszego artykułu, jakie są korzyści leczenia implantologicznego.
Implanty są trwałym i funkcjonalnym rozwiązaniem, które pomaga przywrócić nie tylko estetykę uśmiechu, ale także poprawić komfort życia pacjenta. Implant stomatologiczny to metalowy (zwykle tytanowy) lub ceramiczny element wszczepiany w kość szczęki albo żuchwy w miejscu utraconego zęba. Implant pełni rolę korzenia, na którym później mocowane są korony, mosty lub protezy. Dzięki temu implanty zapewniają funkcjonalność, estetykę oraz stabilność, zbliżoną do naturalnych zębów.
Główne zalety implantów stomatologicznych to:
- Trwałość i stabilność – implanty wykonane z tytanu lub cyrkonu są niezwykle trwałe, a po zakończeniu procesu gojenia implant stanowi stabilną podstawę, porównywalną z naturalnym korzeniem zęba.
- Estetyka – implanty wyglądają jak naturalne zęby, co zapewnia estetyczny efekt, zwłaszcza w widocznych częściach jamy ustnej.
- Komfort – implanty są bardziej komfortowe od tradycyjnych protez, które mogą przesuwać się w jamie ustnej.
- Ochrona kości – implanty zapobiegają zanikowi kości, który występuje przy tradycyjnych mostach czy protezach. Kość wokół implantu stymuluje wzrost i utrzymuje jej objętość.
Po wszczepieniu implantów ważne jest utrzymanie odpowiedniej higieny jamy ustnej, aby uniknąć infekcji i zapewnić długotrwałą trwałość implantu. Należy regularnie szczotkować zęby, używać nici dentystycznej, a także regularnie odwiedzać stomatologa.
Wskazania i przeciwwskazania do wszczepienia implantów
Implanty zaleca się w następujących sytuacjach:
- brak pojedynczych zębów;
- brak wielu zębów;
- problemy z utrzymaniem protez;
- wymiana zębów, które są mocno uszkodzone lub zniszczone.
Natomiast głównymi przeciwwskazaniami do wszczepienia implantów stomatologicznych są:
- niedostateczna ilość kości, która uniemożliwia stabilne osadzenie implantu;
- choroby ogólnoustrojowe, takie jak cukrzyca niezrównoważona;
- aktywne choroby przyzębia;
- palenie tytoniu, które może utrudniać gojenie;
- zakażenia i choroby jamy ustnej.
Ile kosztują implanty zębowe?
Zastanawiasz się, jaka jest cena implantów zębowych? Poniżej przedstawiamy cenę za koszt implantów zębowych i inne usługi stomatologiczne:
- wszczepienie 1 implantu – 3000 zł;
- odsłonięcie implantu i założenie śruby gojącej – 400 zł
- podniesienie dna zatoki szczękowej – 2500-3500 zł;
- regeneracja kości – cena indywidualna zależna od indywidualnych potrzeb pacjenta;
- korona na implancie na podbudowie z tlenku cyrkonu – 3300 zł;
- konsultacja periodontologiczna – 230 zł;
- Szynowanie zębów – 120-200 zł (od zęba)
- kiretaż zamknięty za ząb – 300 zł;
- kiretaż zamknięty za łuk – 900 zł;
- kiretaż otwarty za ząb – od 400 zł;
- chirurgiczne wydłużenie korony – 2500-3500 zł;
- przeszczep, plastyka tkanek miękkich – cena indywidualna;
- higienizacja wykonana przez periodontologa – 500 zł.
Szczególnie kosztowne mogą okazać się implanty zębów całej szczęki. W tym przypadku cena może początkowo zniechęcać, jednak trzeba pamiętać, że implanty rozwiązują problem z zębami na wiele lat! W przypadku całkowitego bezzębia braki możemy uzupełniać za pomocą czterech implantów na łuk. Optymalnym rozwiązaniem będzie jednak sześć implantów.
Dbanie o zęby jest kluczowe!
Odpowiednia higiena jamy ustnej wpływa na komfort życia, zdrowie ogólne i estetykę uśmiechu, a zaniedbanie tych kwestii może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Mycie zębów co najmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem – jest podstawą codziennej higieny jamy ustnej. Ważne jest, aby używać pasty do zębów zawierającej fluor, który wzmacnia szkliwo i pomaga zapobiegać próchnicy. Używanie nici dentystycznej jest kluczowe, ponieważ szczoteczka do zębów nie jest w stanie dotrzeć do wszystkich przestrzeni międzyzębowych. Flosowanie pozwala usunąć resztki jedzenia oraz płytkę nazębną, które mogą sprzyjać próchnicy i chorobom dziąseł. Należy też odwiedzać dentystę przynajmniej raz na sześć miesięcy w celu kontroli stanu zdrowia zębów oraz usuwania kamienia nazębnego. Dentysta może wykryć wczesne oznaki próchnicy lub chorób dziąseł, zanim staną się poważnym problemem. Palenie papierosów, picie zbyt dużej ilości kawy, herbaty czy napojów gazowanych mogą powodować przebarwienia zębów i zwiększać ryzyko chorób dziąseł. Ponadto częste spożywanie słodyczy, szczególnie w formie przekąsek między posiłkami, sprzyja rozwojowi próchnicy.
Implanty stomatologiczne to skuteczne i estetyczne rozwiązanie, które pozwala na przywrócenie pełnej funkcji żucia i poprawę wyglądu uśmiechu, a ich trwałość sprawia, że są one coraz popularniejszym wyborem w leczeniu braków w uzębieniu.