Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety — pełen radosnego oczekiwania, a jednocześnie przepełniony obawami. Niejednokrotnie wzmaganymi wieloma mitami na jej temat. Jednym z popularniejszych jest przekonanie, że wizyta u stomatologa w tym okresie nie jest dobrym pomysłem. Czy rzeczywiście tak jest, czy może wręcz przeciwnie i w okresie ciąży opieka dentystyczna jest szczególnie ważna?
Najczęstsze problemy stomatologiczne w ciąży
Ze względu na zmiany hormonalne zachodzące podczas ciąży należy w tym okresie szczególnie zadbać o zdrowie jamy ustnej. Wynika to z tego, że w tym czasie wzrasta ryzyko wystąpienia problemów stomatologicznych takich jak:
- Zapalenie dziąseł — to bardzo częsta przypadłość wynikająca ze zmian hormonalnych w okresie ciąży, objawiająca się najczęściej zaczerwienieniem, opuchlizną i krwawieniem dziąseł.
- Infekcje w jamie ustnej — te nieleczone mogą doprowadzić do stanu zapalnego, mogącego mieć poważne konsekwencje dla zdrowia przyszłej mamy i jej dziecka.
- Erozja szkliwa zębów — to przypadłość, na którą narażone są przede wszystkim kobiety zmagające się z nudnościami i wymiotami na pierwszych etapach ciąży. Przyczynia się do tego kwas żołądkowych, przedostający się do jamy ustnej.
- Próchnica — w ciąży szczególnie wzrasta ryzyko jej wystąpienia. Wpływ na to ma przede wszystkim zmiana diety u ciężarnych oraz trudności w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej.
Dlaczego dbanie o zdrowie jamy ustnej w ciąży jest ważne?
Zdrowie jamy ustnej jest ważne niezależnie od wieku, płci i stanu, w jakim znajduje się dana osoba. Co więcej, w okresie ciąży należy szczególnie o nie zadbać. Ma bowiem duży wpływ na zdrowie matki. Dlatego też w tym wyjątkowym okresie poza szczególną dbałością o higienę jamy ustnej warto też regularnie odwiedzać stomatologa.
Troska o uzębienie ciężarnej wpływa również na zdrowie dziecka, co zostało potwierdzone licznymi badaniami. W przypadku braku odpowiedniej dbałości, zwiększa się ryzyko przedwczesnego porodu i niskiej masy urodzeniowej dziecka. Warto pamiętać też o tym, że nieleczone problemy stomatologiczne mogą prowadzić również do innych poważniejszych chorób mających negatywny wpływ na organizm matki oraz rozwijający się w jej ciele płodu.
Bezpieczne zabiegi stomatologiczne w ciąży
Zdrowie jamy ustnej w ciąży jest ważne zarówno dla przyszłej mamy jak i jej nienarodzonego dziecka. O zęby należy dbać i regularnie odwiedzać stomatologa. Bezpieczne leczenie stomatologiczne w większości przypadków będzie obejmowało:
- leczenie próchnicy,
- zatrucie zęba,
- leczenie ortodontyczne,
- fluoryzację,
- piaskowanie zębów.
Należy jednak pamiętać, że w zależności od potrzeb i stanu zdrowia matki może się okazać, że lekarz zdecyduje, że nie będzie mógł przeprowadzić wymienionych wyżej zabiegów. Decydując się na leczenie, warto więc przeprowadzać je w zaufanych placówkach. Przykładem może być tutaj klinika stomatologiczna Eurodent w Gdańsku, kompleksowo dbająca o zdrowie jamy ustnej przyszłej mamy.
Jakich zabiegów stomatologicznych nie powinno się wykonywać w ciąży?
Warto jednak zauważyć, że istnieje kilka zabiegów, które zdecydowanie lepiej odłożyć w czasie. To między innymi:
- leczenie kanałowe,
- ekstrakcja zęba,
- usuwanie kamienia nazębnego,
- zakładanie implantów,
- wybielanie zębów.
Co więcej, w pierwszym trymestrze, gdzie ryzyko utraty ciąży jest naprawdę duże, należy również unikać znieczulenia. Na kolejnych etapach ciąży, jego podanie zależne jest od wyników przeprowadzonej bardzo szczegółowej konsultacji.
Podsumowanie
Wiele kobiet w ciąży zmaga się z problemami z jamą ustną — wynika to przede wszystkim ze zmian hormonalnych i niewłaściwej higieny. Należy zatem pamiętać, że w tym okresie wizyty u dentysty są nie tylko wskazane, ale i obowiązkowe. Brak dbania o zęby może nieść ze sobą przykre konsekwencje zarówno dla matki jak i płodu. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto mimo wszystko odwiedzić klinikę dentystyczną. Doświadczony lekarz podejmie odpowiednią decyzję i w najgorszym wypadku zaproponuje odroczenie konkretnego leczenia, lub jego alternatywy.