Agata Słowak jest jedną z najwybitniejszych artystek sztuk wizualnych. Jej prace jednych przyciągają i odpychają, innych zachwycają i przerażają, przy czym wszystkich zmuszają do myślenia i wyzwalają emocje. W swoich dziełach nawiązuje do epok renesansu, baroku i klasycyzmu. Ale jak sama mówi, przenosi na płótno układy dawnych mistrzów, aby nimi żonglować i podważać. Często stosuje prowokacyjne motywy, obrazując kobietę walczącą o wyzwolenie i podmiotowość.
Agata Słowak – wiek, wykształcenie
Agata Słowak urodziła się w 1994 roku, jest absolwentką warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom obroniła w 2019 roku.
Wjednym z wywiadów, malarka wspominała czasy studiów, kiedy to wykładowcy przestrzegali, że niewielu absolwentów będzie mogło utrzymać się z malarstwa.
Więc studiowanie było bajką, można było pozwolić sobie na odrzucenie myślenia o tym, jak funkcjonować, co będzie później – opowiadała.
Z tego też powodu, Agata Słowak zakładała, że sztuka będzie raczej rodzajem hobby i nie nastawiała się na sukces. Ten jednak przyszedł bardzo szybko.
Agata Słowak – nagrody
Talent artystki szybko dostrzegli i docenili znawcy sztuki, nadając jej pracy tytuł Najlepszego Dyplomu ASP w Warszawie w roku 2019. W styczniu 2023 roku Agata Słowak odebrała Paszport Polityki w kategorii sztuki wizualne za „odważne podejmowanie w malarstwie tematyki kobiecej, której nadaje osobisty i pełen emocjonalnego zaangażowania wyraz. Za opowiadanie o teraźniejszości i o sobie za pomocą oryginalnie wykorzystanych wzorców dawnego malarstwa”.
Już jako studentka wypracowała swój własny, rozpoznawalny modus malarski, wyróżniający się na tle pokolenia – zachwycał się krytyk sztuki, Karol Sienkiewicz.
W maju 2023 roku Agata Słowak otworzyła wystawę „Time is Love” w galerii Fortnight Institute na Manhattanie. Na pytanie, czy nie obawia się przypięcia jej łatki: „queerowa artystka wychowana w katolickiej Polsce”, odpowiada, że nie ma się czego bać – przecież to prawda.
Bycie częścią społeczności LGBTQA+ i wychowanie w katolickiej Polsce to część mojej historii. Dlatego nie jest tak, że muszę z tego czerpać albo się tego bać. Tak jest i już – mówi.
Agata Słowak – obrazy
Artystka w swojej twórczości skupia się na ważnych problemach współczesnego społeczeństwa. Jej dzieła poruszają tematykę społeczną, w tym feminizmu, macierzyństwa, aborcji oraz złożoności relacji międzyludzkich. Poprzez swoją sztukę artystka daje wyraz swoim emocjom, pragnieniom, lękom, a także fantazjom i nadziejom. Dzięki temu jej prace stanowią niezwykłą fuzję, gdzie tematy uniwersalne przeplatają się z jej indywidualną perspektywą, tworząc głębokie i wielowymiarowe dzieła.
Na moich obrazach spotykają się dzikie zwierzęce instynkty, mroczne pragnienia i cielesne popędy. Do podjęcia tej tematyki w malarstwie skłaniają mnie opresyjne postawy patriarchalne oraz obserwacja statusu kobiet w środowiskach artystycznych na przestrzeni wieków. Obrazy mają wyrażać sprzeciw wobec tego, że nagość, seks, symbole LGBT, krytyka Kościoła i gender nadal wywołują zgorszenie – mówi Agata Słowak.
Agata Słowak – wystawy
Agata Słowak brała udział w wystawach „Farba znaczy krew” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (2019), „Kto napisze historię łez” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (2021/2022) , „Niepokój przychodzi o zmierzchu” w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta (2022) i „Siedem etapów życia kobiety” w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi (2022). W 2022 roku miała wystawę indywidualną „Tylko nasze stany” w Fundacji Galerii Foksal w Warszawie.
Agata Słowak – Instagram
Arystka prowadzi konto na Instagramie pod nazwą @agata_slowak. Aktualnie jej profil obserwuje 14,8 tysiąca użytkowników tego serwisu. Można tu obejrzeć prace malarki, a także relacje z różnych artystycznych wydarzeń.